Facebook ihlalinden Etkilenen 30 Milyon Kullanıcıdan Biri misiniz? Facebook’un ihlalinden etkilenip etkilenmediğinizi görmek için bu linki kullanabilirsiniz.

Facebook Bilgileri çalınan 30 Milyon kullanıcıyı 3 kategoriye ayırdı. Facebook’un ihlalinden etkilenip etkilenmediğinizi görmek için?

Facebook geçen ay açıklanan veri ihlali hakkında ek bilgi verdi. Başlangıçta 50 milyon kullanıcıya kadar etkilenmiş olabileceğini söylese de, şimdi 30 milyonun ihlalden etkilendiğini bildiriyor.

Saldırganlar, bir sistem açığından yararlanarak, bu 30 milyon kullanıcıdan, erişim belirteçleri adı verilen dijital anahtarları çalabiliyorlardı. Facebook şimdi bu kullanıcıların nasıl etkilendiğini ortaya koyuyor. Şirket ayrıca etkilenenleri de bilgilendiriyor ancak bildirilmek için beklemek istemiyorsanız; hesabınızın bu bağlantıyı kullanarak, etkilenip etkilenmediğini kontrol edebilirsiniz.

Facebook bu bağlantıda Türkçe dil desteği sunmuyor. Erişim belirteçleri çalınan 30 milyon kullanıcıyı da 3 ayrı kategoriye ayırıyor.

Saldırganlar yaklaşık 15 milyon kullanıcının “İsim ve iletişim Bilgilere Ulaştı”. Diğer 14 milyon kişinin; kullanıcı adı da dahil olmak üzere hakkınızdaki her türlü bilgiye erişebildi.

“Cinsiyet, konum, dil, ilişki durumu, din, memleket, şu anki şehri, doğum tarihi, eğitim, çalışma, işaretledikleri veya etiketlendiği yerler, web sitesi, kişi veya Sayfalar takip edildi, son aramalar ve Facebook’a erişmek için kullanılan cihaz türleri gibi.”

Son bir milyon kullanıcı içinde, erişim belirteçleri çalınmış olsa da, saldırganların hiçbiri bilgiye erişemediği açıklandı.

Özetle Facebook’un gönderdiği bildirimler ile bu üç kategoriyi  olası hangisine dahil olduğunuzu ve hangi bilgilerinize erişildiğini açıklayacak. Şirket bu bildirimleri önümüzdeki üç gün boyunca kullanıcılarına gönderecek. Ancak beklemek istemeyenler Facebook’un ihlalinden etkilenip etkilenmediğinizi görmek için  bu linki kullanabilir.

Facebook