Facebook’un yeni kripto platformu Apple Pay’e rakip olabilir

Wall Street Journal yeni platformun sadece Facebook’ta değil, web sitelerinde de kullanılabileceğini söyledi. Facebook’un yeni kripto platformu Apple Pay’e rakip olabilir.

2018’e geri döndüğümüzde Bloomberg Facebook’un kripto para tabanlı WhatsApp kullanıcıların birbirlerine para gönderebilecekleri bir ödeme sistemi üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Daha sonrasında ise Stablecoin adı ile şirketin daha büyük planlarının olduğu ortaya çıktı.

Sosyal ağ görünüşte Apple’ın kendi ödeme sistemine rakip olabilecek kripto-para birimi bazlı bir ödeme platformuna yönelik desteğin bir araya getirilmesi amacıyla; yüzlerce çevrimiçi satıcı ve finans firması ile anlaşmalar yapmaya başladı.

WJS ayrıca Facebook’un bu anlamda kod adı Project Libra olan ve üzerinde bir yılı aşkındır çalıştığı sadece Facebook’ta değil, diğer web sitelerinde de kullanılabilecek platformu geliştirmeye devam ediyor. Sistem insanların internet üzerinden kullanabileceği PayPal gibi ödeme seçenekleri arasında yer alacak. Görünüşe göre de her şey yolunda gidiyor.

Facebook kullanıcılarını kendi ödeme sistemini kullanmak konusunda ikna edebilirse, bir anda 2 milyardan fazla kullanıcısı olan bir ödeme sistemine dönüşebilir. Kartlarını doğru oynaması lazım…

WSJ