Zeiss ilk Dijital Kamerasını Duyurdu! Çek, Düzenle, Paylaş!

0
163

Yerleşik Adobe Photoshop Lightroom CC entegrasyonlu Zeiss XZ1. Zeiss ilk Dijital Kamerasını Duyurdu, Çek, Düzenle, Paylaş! Zeiss XZ1 Özellikleri Nasıl?

Zeiss ilk Dijital Kamerasını Duyurdu

Zeiss XZ1 Full-Frame Compact, Şirketin ilk Dijital Kamerası olarak karşımıza çıktı. Üstelik yerleşik Adobe Photoshop Lightroom CC yeteneğine sahip.

Zeiss ilk dijital fotoğraf makinesini, ilginç ve egzotik ZX1 kompakt modelini tanıttı . Full Frame 37.4-megapiksel sensör ve sabit 35mm f / 2.0 T* lensi ile Sony’nin RX1 ve Leica Q modellerine benzer hale getiriyor.

 

Kutumsu gövdesi, en az üçgensel kavrama ve lens üzerinde parlak sarı harfler ve kadranlar ile hemen ayırt edilebilecek şekilde. Bana göre en önemlisi Zeiss; Adobe Photoshop Lightroom CC’yi kameranın içine yerleştirmek için Adobe ile birlikte çalıştı ve çekim yapmanıza, çekmenize ve görüntüleri paylaşmanıza bu sayede izin verdi.

3 fps hızında çekim yapabilir, ancak bu biraz yavaş; çözünürlük ve sensör boyutu göz önünde bulundurursak bu fena sayılmaz.  Otomatik odaklama ayrıntıları yetersiz, buna rahmen hem sürekli hem de tek modda çalışır.

 Zeiss, “bu tipik Zeiss görünümüyle” görüntüler oluşturmak için, hem lensi hem de yüksek çözünürlüklü sensörü birbiriyle uyum içinde çalışmak üzere tasarladığını söyledi. 

Zeiss ZX1 ayrıca 4K 30 fps’de ve 60’tan fazla fps hızında tam HD video çekebiliyor.

ZX1, sadece çekim yapmanız için değil; daha sonra fotoğrafları düzenlemenize yardımcı olmak için alışılmadık bir eğriye sahip büyük bir 4,3 inç 1,280 x 720 çoklu dokunmatik ekrana sahip. Ayrıca tam bir HD (1,920 x 1,080) OLED elektronik vizör ile donatılmıştır.

Garip bir şekilde hiç bir kart yuvası yok, ama Zeiss, 512 GB gibi bir depolama alanına 6,800 RAW dosyasını DNG Formatında sığdırabiliyor.

Erişilebilirlik ve bağlantı tarafında ise WiFi desteği, Bluetooth ve USB-C desteği sağlanmış.Tüm Sistem Güncellemeleri mevcut yazılımı her zaman güncel tutacak.

Aşağıdaki Kısa bir Video’da ise Zeiss XZ1’de Adobe Photoshop Lightroom CC entegrasyonunun nasıl çalışacağını gösteriyor.

Yandaki akıllı telefon benzeri bir arayüz, kırpma, pozlama, kontrast, parlak noktalar ve gölgeler gibi tipik Lightroom ayarlarını getirmenizi sağlar. Ardından, bu görüntüleri Dropbox’a veya istediğiniz herhangi bir bulut paylaşım hizmetine yükleyebilir ve bağlantıyı bir arkadaşınıza veya istemciye e-postayla gönderebilirsiniz.

Zeiss XZ1 Full-Frame Compact Fiyatı Nasıl Olacak?

2019 başında satışa sunulması beklenen bu model için henüz resmi bir fiyatlandırma açıklanmadı. Ancak bir Benchmark olan Sony’nin RX1 modeli 24 Megapiksellik bir sensörler 2013 yılında piyasaya sunulduğunda 2.800 dolara mal olmuştu. Leica Q ise 4,250 Dolar…

 

Zeiss