Twitter ‘sesli tweet’leri sunuyor, bazen 280 yeterli olmuyor!

Twitter önemli bir yeniliği kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Sesli Tweet…

Twitter 2017 yılınca kullanıcılarından gelen geri bildirimlere kayıtsız kalmamış tweet’lerindeki karakter sayılarını iki katına çıkarmıştı. Yine de 280 karakter bile duygu ve düşüncelerini tam olarak anlatmaya yetmemişti. Kişisel olarak bir ifade psikolojisi olarak gördüğüm emojilerin kullanılmasını seviyorum ancak onlar bile bazı durumlar için yeterli gelmiyor.

Görünen o ki Twitter bu boşluğu doldurmak için yeni bir araç ortaya koyuyor. Sesli Tweet.. Bu sayede sesinizin tam anlamıyla duyulması için boşluk doldurulmuş oldu…

Şimdilik Twitter iOS uygulamasına özel olan sesli tweet özelliği, WhatsApp veya diğer mesajlaşma servislerinden bildiğimiz ses klipleri gibi… Tweet’lerinize sesli notlar eklemenizi sağlayacak bir değişiklik olacak.

Sesli Tweet Özelliği Nasıl Kullanılacak?

Özelliği kullanmak için, Tweet oluştur düğmesine dokunup, ardından sol altta görünen yeni ses dalgası düğmesine dokunmamız ve yine  yapmayı bitirdiğinizde sadece ‘Bitti’ düğmesine dokunmamız gerekecek.

Ancak, elbette Twitter’ın bunda da bir sınırı var. Bu bireysel ses klipleri 140 saniye ile sınırlı. Bununla birlikte, sınırı aşarsanız Twitter otomatik olarak yeni bir ses tweet’i başlatıyor ve yeni bir iş parçacığı oluşturuyor…

Sesli tweet’ler, zaman çizelgenizde video tweetine çok benzeyen büyük bir kartla görüntülenecek, ancak video yok. Ses otomatik olarak çalmıyor; başlamak için resme dokunmanız gerekecek (En azından şimdilik…)

 

Twitter, sesli tweet’lerin kullanıcılara insani bir dokunuş vermesini umduğunu ve bazen bazı şeylerin yazılı tweetlerle “söylenemez veya yorumlanamaz olabileceğini” belirtiyor.

Bu, kullanıcıların kısa bir metinde mevcut olandan daha fazla nüansla ifade etmelerine izin veren hoş bir hareket gibi görünüyor. Bu, platformda daha yapıcı sohbetlerin doğurabileceğini umuyor, ancak insanların Twitter üzerinden tam anlamıyla bağırarak maçlara girmesinin çok uzun sürmeyeceğini hayal etmek zor değil. Bazen kazanırsın bazen de kaybedersin.

Twitter’ın yeni Sesli tweet’lerine tüm platformlardaki kullanıcılar erişebilirken, şimdilik yalnızca küçük bir iOS kullanıcı grubu bunları oluşturabilir. Twitter, “önümüzdeki haftalarda” tüm iOS kullanıcıları için kullanılabilir olacağını, ancak diğer cihazlara ne zaman ulaşacağına dair tam bir takvim vermiyor.