PS5 çıktığında elimizde olan PS4 kontroller’ları ne olacak? en merak edilen soruların başında bu geliyordu?

Sony en sonunda beklenen sorunun yanıtını verdi. Ancak kullanıcıları pek tatmin etmiş görünmüyor…İşte detaylar!!!

PS4 oyun kollarının R.I.P yani bir anlamda öldüğünü söyleyebiliriz… Zira PS5 çıktığında PS4 oyunlarında bunu kullanmak mümkün olacak. PS5 oyunlarında PS4 Dualshock’u kullanamayacağız….

Sony PS4 çevre birimlerinin yaklaşmakta olan Playstation 5 ile birlikte kullanılıp kullanılmayacağını resmi resmi bir PlayStation blog yayınında açıkladı. Bazı çevre birimleri taşınırken, PS4 denetleyicisi en azından yeni oyunları oynamak için değil.

PS5’te hangi mevcut PS4 çevre birimleri / aksesuarları çalışacak?

  • Resmi lisanslı yarış tekerlekleri, çarşı çubukları ve uçuş çubukları gibi özel çevre birimleri PS5 oyunları ve desteklenen PS4 oyunları ile çalışacaktır.
  • Platinum ve Gold Kablosuz Kulaklıklar ile USB bağlantı noktası veya ses jakı üzerinden bağlanan üçüncü taraf kulaklıklar PS5 üzerinde çalışacaktır (kulaklık eşlik uygulaması PS5 ile uyumlu değildir).
  • DualShock 4 kablosuz denetleyici ve PlayStation resmi olarak lisanslı üçüncü taraf gamepad denetleyicileri, desteklenen PS4 oyunlarıyla çalışacaktır.
  • Hem PS Move Hareket Kontrol Cihazları hem de PlayStation VR Hedef Kontrol Cihazı, PS5’te desteklenen PS VR oyunlarıyla çalışacak.

Unutmayın, tüm PlayStation resmi lisanslı veya üçüncü taraf çevre birimleri / aksesuarları PS5’te çalışmayabilir. Bir ürünün PS5 ve belirli başlıklarda çalışıp çalışmayacağını doğrulamak için üreticiyle görüşmenizi öneririz.

DualShock 4, PS5 oyunlarıyla çalışacak mı?

Hayır, PS5 oyunlarının DualSense kablosuz denetleyicinin özellikleri de dahil olmak üzere platforma getirdiğimiz yeni özelliklerden ve özelliklerden faydalanması gerektiğine inanıyoruz.

PS4 için PlayStation Kamera, PS5 ile uyumlu mu?

Evet, PlayStation Camera desteklenen PS VR oyunlarını oynamak için PS5 ile çalışacaktır. PS VR kullanıcılarına ücretsiz olarak sağlanacak bir PlayStation Camera adaptörü gerekecektir. Adaptörün nasıl alınacağı hakkında daha fazla bilgi daha sonraki bir tarihte duyurulacaktır.

 

Sony PS5 gelmeden önce PS4 oyunlarının ezici bir çoğunluğunun PS5’te çalışacağını söylerken çevre birimlerinde bu şekilde bir kısıtlamaya gitmesi pek hoş değil…Elbette PS5’i alıp deneyene kadar ne olacağını kestirmek zor…Fikirleri değişebilir…