Netaş’ın Siber Güvenlik Ürünü NOVA V-Gate’in %100 Yerliliği Tescillendi

0
183
Internet üzerinden ses iletiminde yerli güvenlik çözümü Netaş’ın Siber Güvenlik Ürünü NOVA V-Gate’in %100 Yerliliği Tescillendi

Netaş’ın geliştirdiği siber güvenlik ürünü NOVA V-Gate’in %100 yerli oluşu İstanbul Sanayi Odası tarafından tescillendi. Dünyada VoIP (Internet üzerinden ses aktarımı) teknolojisinde ilk 10 laboratuvarından birine sahip olan Netaş ArGe merkezinde doğan NOVA V-Gate, VoIP temelli sistemlerde yapılan sesli görüşmelerde uçtan uca etkin güvenliği anlık tespit ve otomatik önleme mekanizması ile sağlayan, VoIP sistemlerinde operasyonel yönetimi ve takibi gerçekleştiren ilk yerli siber güvenlik ürünü konumunda yer alıyor.

Türkiye bilişim sektörünün ArGe lideri Netaş tarafından geliştirilen siber güvenlik ürün grubu olan NOVA şemsiyesi altında yer alan NOVA V-Gate ürününün %100 yerli oluşu, İstanbul Sanayi Odası tarafından 13 Ağustos tarihinde tescillendi. Dünyada VoIP (IP üzerinden ses aktarımı) teknolojisinde ilk 10 laboratuvarından birine sahip olan Netaş ArGe merkezinin çalışmalarıyla ortaya çıkan NOVA V-Gate, internet üzerinden yapılan sesli görüşmelerde güvenliği, yönetimi sağlayan ilk yerli siber güvenlik ürünü konumunda yer alıyor.

NOVA şemsiyesi altında yer alan ürünler, günümüz iletişiminde giderek daha yoğun olarak, ağırlıklı olarak da çağrı merkezlerinde kullanılan VoIP sistemlerinin zafiyet analizinden başlayarak, gerçek zamanlı olarak görüşmelerdeki ücret ve trafik sahtekârlıklarının tespit edilerek önlenmesine kadar uçtan uca denetim ve önleme olanağını operasyonel yönetim platformu ile sunuyor.

4G LTE gibi yeni nesil iletişim teknolojileri sayesinde internet üzerinden ses ve video iletişimi son yıllarda hızla arttı. 5G ile kullanımının daha da artması beklenen internet tabanlı yeni iletişim teknolojileri, tüketicilerin iletişim alışkanlıklarından, kurumların altyapılarına ve iletişim sağlayıcıların iş modellerine kadar kapsamlı bir dönüşüme neden oluyor. Günümüzde pek çok firma, reklam, çağrı merkezilerinde olduğu gibi satış ve destek gibi önemli operasyonlarını internet ve VoIP altyapılar üzerinden gerçekleştiriyor. Internet tabanlı diğer teknolojilerde de olduğu gibi VoIP sistemlerin siber güvenlik açıkları, hem kurumların kritik önemdeki bilgi gizliliğini ve itibarını, hem de kullanıcıların mahremiyetini tehdit altında bırakıyor.

Bir yıldır kullandıkları NOVA V-Gate’ten çok memnun olduklarını belirten TurkNet CTO’su Mustafa Uçar, Netaş ile birlikte sektörde bu alandaki önemli bir ihtiyaca çözüm üretmiş olduklarını belirten Uçar, bununla yetinmeyeceklerini söylüyor: “Daha önümüzde uzun bir yol var. Netaş’la birlikte V-Gate’i daha da ileri bir seviyeye taşıyacağız. Bu çözüm sayesinde yazdığımız statik eşik değerleriyle analiz yapıp, dolandırıcılığı tespit edebiliyoruz. İlerleyen süreçte bunu makine öğrenimine dayalı bir modele doğru da geliştirmek istiyoruz.”

NOVA ürün grubunu geliştiren Netaş Siber Güvenlik Teknoloji Geliştirme grubunun direktörü Uğur Çağal ise, “İletişimde sağladığı esneklik, verimlilik ve maliyet avantajına bağlı olarak VoIP temelli sistemlerin yaygınlığı giderek artmaktadır. VoIP sistemlerin avantajlarının yanında güvenlik de çok önemli. NOVA V-Gate sahtekârlıkların ve saldırıların tespitini gerçek zamanda yaparak, otomatik aksiyon alınmasını sağlıyor. Ayrıca kontrol edebildiğiniz sistemin güvenliğini daha etkin sağlayabileceğiniz için operasyonel yönetim platformu ve monitör modülü de içerilmekte. Makine öğrenmesi ve Büyük Veri analitiği gibi yeni nesil teknoloji ve metotları kullanarak yakın gerçek zamanda sistem modeli çıkarımı üzerinden davranış anomalisi tespitine yönelik, NOVA V-Gate’e ek diğer ürünümüzü de yeni tamamlamış bulunmaktayız. Siber güvenlik sürekli yaşayan bir alan. Biz de NOVA’ya yeni ürün ve özellikler eklemek üzere ArGe çalışmalarımızı sürdürüyoruz,” açıklamasını yaptı.

NOVA Siber Güvenlik Ürünleri

NOVA V-SPY (VoIP Zafiyet Analiz Aracı), çok çeşitli VoIP atak modüllerine sahip, güvenlik ölçümlerinin detaylı raporlarını veren, otomatik bir penetrasyon test aracı

NOVA V-GATE (VoIP Uygulama Güvenlik Duvarı), detaylı paket inceleme, istatistiksel analiz ve davranış analizi, anomali tespiti, ataklara karşı koruma, VoIP izleme ve operasyonel yönetim özellikleri sayesinde VoIP tehlikelerini tespit edip ve koruma sağlayan uygulama güvenlik duvarıdır.

NOVA Güvenlikli Medya Platformu, zenginleştirilmiş güvenlik yöntemleri ve kripto algoritması sayesinde güvenli ses ve video iletişimi, dosya ve mesaj transferi, beyaz tahta kullanımı sunar.

NOVA Pentest Servisleri, uygulamaları, altyapıları, aygıtların kendilerini test ederek, bu sayede VoIP, Web and bütünleşik iletişim bağlantılı ataklara karşı koruma sağlar.

NOVA FMS (Dolandırıcılık Yönetim Sistemi) büyük veri üzerinde analitik, istatistik, makine öğrenmesi ve mantıksal kural platformu sayesinde VoIP sistem modeli çıkarmakta ve davranış anomalilerini tespit ederek NOVA V-Gate’in aksiyon alması için alarmlar üretmektedir. Ayrıca içerisinde çok gelişmiş monitör konsolu da bulunmaktadır.