iPhone Fiyatları Sadece iki Yılda Neden Arttı

iPhone Fiyatları Sadece iki Yılda 770 Dolardan 1100 Dolara Fırladı! iPhone Fiyatları Neden Artıyor?

iPhone Fiyatları Sadece iki Yılda 770 Dolardan 1100 Dolara Fırladı!

Apple En İyi Telefonun Fiyatını 330$ Arttırdı, Bu Kimsenin Umrunda Değil…

Geçtiğimiz bir kaç yılda genel eğilimi aslında oldukça açık. iPhone Satışları Yavaş Yavaş Düşüyor. Apple gibi bir şirketin bile sonsuza dek büyük bir satış büyümesi gerçekleştirmesini beklemek hayalcilik olur. Şirket büyük Hindistan ve Çin Pazarına daha fazla girmeden önce gelirlerindeki artışı sürdürmenin daha kolay yolunu seçmiş durumda.

iPhone Fiyatları Yükseldi !

iPhone Fiyatlarını yükseltmek gelirleri arttırmanın en kolay yolu şirket için. Son iki yıla baktığımızda en iyi akıllı telefonun fiyatının 770 Dolarda 1100 Dolara Fırladığınıgörüyoruz.

Çok değil 2016’a geri döndüğümüzde; Yeni iPhone 7, 32GB’lık depolama alanı için 649 dolar, daha büyük iPhone 7 Plus ise 769 dolara çıktı. Bu ekstra ödeme; size daha büyük bir ekran ve daha iyi pil ömrü ve her türlü güzel fotoğrafçılık hilelerine sahip bir çift kamera sistemi satın alabiliyordu. Her zaman olduğu gibi daha fazla depolama alanı size biraz daha fazlasına mal oluyordu.

Zamanla Bir Çok Şey Değişti!

Geçtiğimiz yıl iPhone X ile bu fiyatlar 999 Dolar seviyesine taşındı. Telefon alışılmışın dışında yeni bir iPhone Tasarımını bize sunuyordu. Hayatımıza “Çentik” denen o görüntüyü soktu. Bu arada Apple 699 dolara iPhone 8, 799 Dolara ise iPhone 8 Plus‘ı satmaya başlamıştı.

Ancak bu yıl şirket iPhone X tasarımının kendi geleceği olduğuna şaşırtıcı bir şekilde karar verdi ve “Yeni Normal” olarak tanımladığımız cihazlarının fiyatlarını daha üst seviyeler çıkardı.

iPhone 8S veya iPhone 9 Yerine iPhone XR adıyla bir anlamda herkesin kullanabileceği bir model duyurdu. Fiyat etiketi olarak ise 749$ koydu. iPhone X özelliklerinin LCD ekran – alüminyum cam tasarımla sunulmuş hali…

Gerçekten de, bir çok kişi, iPhone Xr’in iPhone X ile ilgili hemen hemen her şeyi sunduğunu söylüyorlardı. Bu, uçtan uca ekrana, Face ID’ye ve portre modu özellikli bir kameraya (çift lensi olmasa bile) sahip. Ayrıca Apple’ın yeni iPhone Xs ve Xs Max’e koyduğu güçlü yeni A12 işlemcisini de var.

250 Dolarlık tasarruf için verilen ödünler neler derseniz, OLED ekran yerine LCD olması, iki yerine bir kamera; paslanmaz çelik yerine alüminyum çerçeve…

Bu Noktada Gözden Kaçırılan ŞEY!

Sadece iki yıl önce yepyeni iPhone modeli 650 dolardan başlarken, Şimdi ödün verdiğimiz ve 250 Dolar tasarruf ettiğimizi söyledimiz model bile 750 dolara yükseldi.

Her ne kadar iPhone XR, iPhone X tasarımını daha ucuza almak isteyenler için ideal olsa da, iPhone 999 dolara birinci sınıf bir akıllı telefon almak isteyenlerin sayısının hiç te az olmadığını zaten kanıtlamıştı.

Şirket şimdi bu eğilimi fırsata çevirip, çok parasını harcamak isteyenler için daha fazla seçenek sundu. iPhone Xs Max 1.099 Dolar’dan başlayan ve 512GB modeliyle 1.499 Dolara kadar çıkan fiyatlarla sunuyor.

Yine 2016’da en pahalı iPhone 7 Plus 256GB modelinin maliyeti 929 dolardı. Şimdi en pahalı model neredeyse 570 dolar daha fazla…

Tüm bunlar iPhone satışları giderek düşse bile Apple’ın gelirlerini neden arttırmaya devam ettiğinin kanıtı.

iPhone’un ortalama satışları geçen yıl 606 dolardan 724 dolara çıktı. Muhtemelen bu sene ortalam satışlar 1000 dolar seviyesine çıkacak. Bu yatırımcıları için iyi tüketiciler içinse oldukça kötü….