ASUS, ProArt Display PA248QV ve PA278QV modellerini duyurdu

Yüzde 100 sRGB/ Rec. 709 renk gamı sunan çerçevesiz IPS profesyonel monitörler, üstün renk doğruluğu için Calman Verified sertifikasına sahip…

ASUS, iki yeni profesyonel monitörü ProArt Display PA248QV ve PA278QV’yi duyurdu. Çerçevesiz IPS panellerle donatılan yeni monitörler %100 sRGB/%100 Rec. 709 renk gamı sunuyor. Fabrikada kalibre edilerek mükemmel Delta E < 2 renk doğruluğuna ulaşan her iki model de Calman Verified sertifikasına sahip. Yeni ekranlar ayrıca, hızlı ve ayrıntılı renk ayarı için ASUS’a özgü ProArt Preset ve ProArt Palette araçlarından yararlanıyor. Monitörlerdeki ergonomik ise stant eğilme, dönme, çevirme ve yükseklik ayarı ile rahat bir kullanım deneyimi sunuyor.

ProArt Display PA278QV, fotoğraflar ve videolarla çalışmaya uygun 27” IPS paneliyle 2560 x 1440 çözünürlük sunuyor. PA278QV’den daha küçük olan 24,1” boyutundaki ProArt PA248QV ise 1920 x 1200 çözünürlüğünde bir IPS panele sahip.

Geleneksel Full HD monitörlerden %77 daha fazla piksele sahip olan ProArt PA278QV, fotoğrafçıların aradığı üstün resim kalitesini ve keskin görüntüleri oluşturmak için WQHD (2560 x 1440) çözünürlük sunuyor. PA248QV’de ekranın 16:10 en boy oranıyla elde edilen ekstra dikey alan yazılımcılar, Adobe Photoshop veya Premiere ile çalışan içerik üreticiler ve aynı monitörde yan yana iki belgeyle çalışanlara kullanım kolaylığı sağlıyor. Her iki ekranın yan ve üst kenarları son derece ince. Bu da dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirerek yeni modelleri birden fazla monitörün kullanıldığı sistemler için ideal hale getiriyor.

Calman Verified sertifikasıyla gerçekçi ve tutarlı renkler

Hem ProArt Display PA248QV hem de PA278QV endüstri standardı %100 sRGB ve %100% Rec.709 renk gamıyla zengin ve canlı renkler sunarak her ayrıntıyı gerçekçi bir şekilde yansıtıyor.  Delta E <2 renk doğruluğu da ekranda gösterilen renklerin gerçeği en iyi şekilde yansıtması sağlanıyor.

ASUS, renk tonlarının büyük önem taşıdığı işlerde çalışanların tasarımlarının olması gerektiği gibi görünmesi için renk doğruluğuna çok önem verdiğini biliyor. İşte bu nedenle fabrikada kalibre edilen ProArt Display PA248QV ve PA278QV, endüstri lideri renk doğruluğuna sahip olduğunu gösteren Calman Verified sertifikasına sahip. Monitörler ayrıca daha pürüzsüz renk geçişleri için sıkı testlerden geçiyor. Böylece tüketiciler ve profesyoneller doğru renklerle içerik üretebiliyor.

Hızlı veya ayrıntılı renk ayarları için ASUS’a özgü araçlar

Yeni ekranlar ASUS’a özgü ProArt Preset ve ProArt Palette özelliklerinden de yararlanıyor. Hızlı renk gamı ayarları için birden fazla mod sunan ProArt Preset, renk geçişi veya video düzenlemeden fotoğraflarda değişiklik yapmaya kadar birçok farklı senaryo arasında kolayca geçiş yapma imkanı veriyor. ProArt Palette ise kullanıcıların ProArt Display PA248QV ve PA278QV’yi ayrıntılı seçeneklerle ayarlamasını sağlıyor. Kullanışlı ekran menüsü üzerinden erişilebilen bu seçenekler arasında renk tonu, renk sıcaklığı ve gama ayarları yer alıyor. Ayrıca altı renk için de çift noktalı gri ölçek ayarı bulunuyor. Bu da kullanıcılara rakip monitörlere kıyasla çok daha fazla renk ayarı esnekliği sağlıyor. Bu hazır ayarlar ve ayrıntılı kontroller sayesinde ProArt Display PA248QV ve PA278QV, içerik üreticilerin hızlı ve sürekli çalışmasına destek oluyor ve renk yönetimini kolaylaştırıyor.

Geniş bağlantı seçenekleri ve kullanışlı USB 3.0 geçiş bağlantısı

Yeni ProArt Display modelleri çok geniş bağlantı seçenekleri sunuyor. Her iki modelde de DisplayPort 1.2 ve HDMI (v1.4) girişleri bulunuyor. Ayrıca, PA278QV’de mini DisplayPort ve DVI-D, ProArt Display PA248QV’de ise eski D-Sub bağlantısı yer alıyor. USB geçiş özelliği sayesinde her iki ekran da yüksek hızlı çevre birimleri için bir USB 3.0 bağlantı merkezi görevi görebiliyor.