Apple, Mini’ye konsantre olmak için orijinal HomePod’u satmayı bıraktı

Apple, akıllı hoparlörünün satışını dört yıl sonra bıraktı. Apple orginal HomePod akıllı hoparlörünün satışını durdurdu. Apple, 99 dolarlık HomePod Mini’ye odaklanmak istediğini söyledi.

TechCrunch’ın da belirttiği gibi, Apple bu cihazı oluşturmak için neredeyse beş yıl çalıştı. Öyle ki cihazın ses kapasitesini test etmek için ABD’de ticari kullanım için en büyük yankısız odayı bile inşa etti.

Audiophile topluluğu piyasaya çıktığında, Apple’ın hoparlörlerinin hi-fi ses segmentinde kendini kanıtlamış cihazlara karşı sağlam durduğunu da belirtti. Zira bu azımsanacak bir başarı değildi. İyi incelemelere ve ses kalitesine rağmen 350 dolar fiyat etiketiyle hiç bir zaman başarılı olmadı aslında…

Apple bu bağlamda, TechCrunch’a yaptığı bir açıklamada, HomePod’u neden rafa kaldırdığını açıklamadı, ancak HomePod Mini’nin şaşırtıcı satış rakamının arkasında ise daha önceki 350 dolarlık facianın neden olabileceğini ima etti:

HomePod mini, geçen sonbahardan bu yana büyük ilgi gördü ve sadece 99 $ ‘a müşterilere inanılmaz ses, akıllı bir asistan ve akıllı ev kontrolü sunuyor. Çabalarımızı HomePod mini üzerinde yoğunlaştırıyoruz. Orijinal HomePod’u sonlandırıyoruz, sarf malzemeleri Apple Çevrimiçi Mağazası, Apple Satış Mağazaları ve Apple Yetkili Satıcıları aracılığıyla tükenirken kullanılabilir olmaya devam edecek. Apple, HomePod müşterilerine Apple Care aracılığıyla yazılım güncellemeleri ve servis ve destek sağlayacaktır.

HomePod’un harika ses gücü hakkında hiçbir şüphe olmasa da, lansmanındaki 350 dolarlık etiketi, birçok kişinin Google, Amazon veya Sonos’tan akıllı hoparlörler seçmesine neden oldu. Şirket, 2019’da fiyatı 299 dolara düşürdüğünde iş işten açıkçası geçmişti.

Cupertino merkezli şirketin fikri, sizi birden fazla HomePod satın almaya ve bunları bir ev sinema sistemi olarak kullanmaya ikna etmek olabilir, ancak bu fikir hiçbir zaman gerçekten işe yaramadı.

Geçen yıl Apple, HomePod Mini’yi duyururken akıllıca fiyatlandırdı – yeni Google Audio ve küresel Amazon Echo ile aynı fiyat Bu, şirketin orijinal HomePod’dan daha iyi satış yapmasına kesinlikle yardımcı oldu.

Apple, stoklar bitene kadar orijinal HomePod’u satmaya devam edecek ve yazılım ve servis desteği sağlayacak. Yani koleksiyon olarak bir tane istiyorsanız, son şansınız olabilir.