5G iPhone için Apple ve Qualcomm’un anlaşması ne anlama geliyor?

Apple ve Qualcomm arasındaki anlaşma sonrası gözler 5G iPhone’a Çevrildi!

5G iPhone için Apple ve Qualcomm’un ateşkesi ne anlama geliyor?

Teknoloji tarihinin en büyük mahkeme savaşları geçtiğimiz günlerde Apple ve Qualcomm’un anlaştıklarını duyurmasından sonra aralarındaki tüm davalar bir anda sona erdi. Bu süreçten sonra takip ettiğimiz haberlerde en dikkat çekici olan ise Intel’in 5G modem üretim işini bıraktığını açıklaması oldu. Hatta kulislerde Intel 5G modem işini satmaya çalıştığı bile konuşuluyor. Daha da ilerisi muhtemel ve en güçlü alıcılar arasında Apple’ın da bu bölümü almak istediği yönünde.

Tüm bu toz duman gelişmeler sonrası tüm dikkatler açıkçası 5G iPhone modeli üzerine yoğunlaştı. Peki 5G iPhone için Apple ve Qualcomm’un ateşkesi ne anlama geliyor?

Apple’un muhtemel yeni amiral gemisi 5G uyumlu olacak mı? Zira Güney Kore’den sonra ABD’de de 5G alt yapısına geçiş bu yıl gerçekleşiyor. Buna rağmen Apple’ın 2020 planlarında 5G iPhone modeli  bu anlaşma ile ne olacak?

Söz konusu beklenmedik anlaşmadan önce bir çok analist özellikle 2020 öncesi 5G iPhone modelinin sunulabileceğinden endişeliydi.UBS analisti Timothi Arcuri yatırımcılarına; “Apple’ın 2020 için 5G iPhone modeli sunma ihtimalinin azaldığını, en erken 2021 yılına kadar 5G modem tedariğinde olası sıkıntıları yüzünden ancak sunulabileceğini” belirten açıklamalarda bulunmuştu.

Kilitlenen dava süreçleri yüzünden Qualcomm’dan hem 5G modem alamamıştı hemde iPhone XS ve XR 4G LTE modemlerinin tedarikçisi Intel’in kendi 5G modem tedariği konusunda kendi planlarının gerisinde kaldı. Herhangi bir tedarikçi olmadan 2020’de 5G iPhone sunmak neredeyse imkansız hale gelmişti. Ancak bu anlaşma tüm bunları değiştirdi.

Creative Strategies’in bir tüketici teknolojisi analisti olan Carolina Milanesi, “Apple’ın, Qualcomm modem sağladığı sürece 5G iPhone’nun 2020’de piyasaya sürülmesi için tekrar herşeyin yolunda olduğunu düşünüyorum” diyor.

Bu noktada Qualcomm 202 yılına kadar Apple’a 5G modem olarak yeterli sayıda ürün sağlayamasa da, en azından ABD ve Çin pazarı için öncelikli ürünleri yetiştirebilir. Ancak bunun tam tersi yönünde düşünen analistlerde yok değil. Zira 2021 yılından önce bunu yapması zor diyenler de var.

İki şirket 1 Nisan 2019’dan geçerli olmak üzere 6 yıllın bir lisans sözleşmesi imzaladı!

Tüm detaylar açıklanmamasına karşın 6 yıllık bir lisans anlaşması imzalanması potansiyel olarak 5G iPhone modelinin gelişini kesinlikle hızlandırdı!

Qualcomm’un şubat ayında duyurduğu Snapdragon X55 5G modeme Apple’ın ulaşması artık muhtemel.

Apple ve Qualcomm’un anlaşması tüketici açısından bundan daha iyi bir zamanda olamazdı. Telefon üreticileri 5G telefonları piyasaya sürdükçe, operatörler de alt yapılarını buna uygun hale getirmeye başladıkları bu dönemde Apple’ın bunun gerisinde kalması endişe vericiydi.

Şimdi Apple bu anlaşma ile bu endişeyi gidermiş oldu. Artık 5G iPhone için en kısa zamanda sunulacağını söyleyebiliriz. Hiç şüphesiz.

Mashable